grid

Ponad rok temu władze Spółki Restrukturyzacji Kopalń lub KWK Kazimierz-Juliusz podjęły decyzję o niewypłacaniu należnych odpraw dla górników KWK Kazimierz-Juliusz. Górnicy o swoje pieniądze upomnieli się w sądzie, a sąd oczywiście przyznał im rację. Należności KWK KJ wobec górników wzrosły o kilka milionów z powodu naliczonych odsetek oraz kosztów sądowych. KWK Kazimierz-Juliusz ŚWIADOMIE nie wypłacała należnych odpraw, a teraz próbuje kosztem mieszkańców chcących wykupić mieszkania zminimalizować swoje straty próbując negocjować z górnikami ugody i rezygnację z odsetek. To skandal.

Rada Dzielnicy Kazimierz Górniczy podjęła w dniu 22 lutego 2017 r. stosowną uchwałę i w ciągu najbliższych kilku dni po zebraniu odpowiedniej dokumentacji wystąpimy do strony rządowej, Parlamentarzystów i Władz Sosnowca z prośbą o interwencję i pomoc. Wśród osób czekających na wykup mieszkań jest duże grono osób starszych, które od lat czeka na wykup mieszkań które sami budowali. Część z tych osób niestety nie doczekała wykupu i prawa najmu często przepadły na korzyść SRK. Nasze bloki są w fatalnym stanie technicznym i są niedoinwestowanie. Fundusz remontowy nie istnieje. Wykup mieszkań i powstanie wspólnot mieszkaniowych to jedyna szansa na to byśmy mogli żyć w godnych warunkach. Prosimy wszystkich, którzy mogą pomóc o wsparcie mieszkańców i społeczników z Rady Dzielnicy Kazimierz Górniczy.

Wczoraj odbyła się VI sesja Rady Dzielnicy na której relacjonowany był przebieg Komisji Gospodarki Komunalnej na temat wstrzymania sprzedaży mieszkań. Dowiedzieliśmy się o nowych bulwersujących okolicznościach o które na pewno musimy zapytać przedstawicieli Spółki Restrukturyzacji Kopalń i KWK Kazimierz-Juliusz. Sam fakt świadomego zadłużenia KWK KJ i przez to wstrzymania sprzedaży mieszkań jest bulwersujący.

strona KWK KJ

Przechodząc do meritum. Podczas gdy wstrzymana została sprzedaż mieszkań Spółka Restrukturyzacji Kopalń wyprzedaje nieruchomości w Kazimierzu Górniczym, Ostrowach, Porąbce i Juliuszu. Jak to jest, że część działek można sprzedać, a część nie? Czemu pieniądze ze sprzedaży poprzednich działek nie zostały przeznaczone na wypłatę należności? Co stało się z pieniędzmi przekazanymi przez rząd na likwidację, oddłużenie i spłatę zobowiązań przez KWK Kazimierz-Juliusz?

działki na sprzedaż

Aktualnie w sprzedaży jest 9 działek za sumaryczną cenę wywoławczą 555tys. złotych i powierzchni ponad 14tys. metrów kwadratowych! Są to działki na ulicach Wagowej, Ogrodowej, Broniewskiego, Sztygarskiej, Minerów, Starzyńskiego, Kościuszkowców i Krupińskiego.

Kolejną bulwersującą sprawą jest sposób dzielenia gruntów pod sprzedaż mieszkań. Ewidentnie jest to robione w taki sposób by było najprościej dla spółki, a nie najlepiej dla mieszkańców. Przykładem jest tzw. Stara Wagowa w Kazimierzu Górniczym (bloki 8, 9, 13, 10, 12 i 11) gdzie na jednej działce ulokowano aż 6 bloków o różnym stanie technicznym. Jestem przekonany, że będzie to powodowało w przyszłości napięcia wewnątrz wspólnoty. Tak dzieje się w jednej ze wspólnot na ulicy Wagowej.

śmietniki

Na Starej Wagowej wydzielono dwie działki, które komercyjnie chce sprzedać SRK. Na tych dwóch działkach znajdują się m.in. ławki przed jednym z bloków oraz stanowiska śmietnikowe, które przyszły właściciel nieruchomości będzie mógł zlikwidować. W przyszłości to po naszej stronie – czyli wspólnot będzie spoczywał obowiązek wyznaczenia nowych stanowisk śmietnikowych. Gdzie je wyznaczymy? Sprzedaż mieszkań jest zablokowana, a sprzedaż działek komercyjnie trwa w najlepsze.

zsip

Komentarze

O Autorze

Zobacz także: