orzel-orly-grid

Minął już ponad rok od konferencji w MDK Kazimierz organizowanej przez inicjatorów akcji Tak dla utworzenia Muzeum Górniczego Kazimierz-Juliusz na którym społecznicy, fachowcy, muzealnicy, samorządowcy i politycy dyskutowali o możliwościach zagospodarowania terenów po likwidowanej ostatniej w Zagłębiu Dąbrowskim kopalni węgla kamiennego. Uczestnicy konferencji doszli do porozumienia, padło wiele deklaracji i wtedy rozpoczęła się praca dla urzędników i polityków. Od czasu tej przełomowej konferencji temat zagospodarowania terenów kopalni ucichł, a wiele osób zaczęło się martwić czy z zachowania pamięci po górnictwie pozostanie coś poza pustymi obietnicami?

received_525183887672390

Między czasie pojawiła się informacja o potencjalnym inwestorze chcącym stworzyć na terenie KWK Kazimierz-Juliusz potężny zakład pracy. Mówiło się nawet o pięciuset miejscach pracy. Potencjalna inwestycja miała kolidować z planami zagospodarowania terenów na cele kulturalne i rozrywkowe. Najbardziej kolidować miała być kolejka wąskotorowa, która nie mogłaby przecinać powstałego zakładu pracy. Dzisiaj już o potencjalnym inwestorze mówi się coraz mniej. Świadczyć to może o tym, że inwestor się wycofał. Niestety szczegóły nie są nam znane.

20161007_121314

Dzisiaj widzimy, że nasze działania mające na celu walkę o drugie życie dla Kapalni Kazimierz-Juliusz miały sens. Przed weekendem Sosnowiec obiegła informacja, która daje nam znów nadzieję. Prezydent Arkadiusz Chęciński podał informację, która świadczy o tym, że dane nam obietnice nie pozostały porzucone.

Z przekazanych nam informacji wynika, że rozmowy miasta ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń są już na ostatniej prostej. Po uzyskaniu zgody Rady Nadzorczej SRK kolejka wąskotorowa, wraz z całym taborem i infrastrukturą mogłaby się znaleźć w rękach miasta już w tym roku.

– Wszystko jest już dopięte na ostatni guzik. Mam nadzieję, że do końca roku uda się te formalności załatwić – mówił Arkadiusz Chęciński.

Ale to nie wszystko. Miasto prowadzi rozmowy ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń w sprawie przejęcia elementów na powierzchni Kopalni. Najważniejszym elementem byłaby oczywiście wspomniana kolejka wąskotorowa łącząca dzielnice Kazimierz Górniczy i Juliusz. Prezydent Arkadiusz Chęciński mówi również o przejęciu i wykorzystaniu wieży szybowej, kompleksu BHP z łaźnią łańcuszkową i zbornym, oraz nowego biurowca. Całość nie byłaby tylko muzeum przedstawiającym drogę górnika do pracy.

Bardzo ciekawie brzmi pomysł stworzenia centrum kultury, rozrywki i rekreacji. Znalazłoby się też miejsce na działalność gastronomiczną i rozrywkową, żłobek i przedszkole. Jeśli tylko część tych planów zostanie zrealizowana to będzie wspaniale. Dużo teraz dzieje się w Kazimierzu Górniczym za sprawą wielu inwestycji, ale zagospodarowanie terenów po Kazimierzu-Juliuszu to byłby prawdziwy przełom.

– Chcielibyśmy, żeby była tu pokazana droga górnika do pracy do momentu zjazdu, bo atrakcji podziemnych nie będzie. Koszt byłby wówczas ogromny. To taki typ kopalni, że to nie jest właściwie możliwe. Chcielibyśmy, o ile będzie to możliwe, żeby pokazać pracę górnika na podstawie tego, co po tej kopalni pozostało na powierzchni – mówi Chęciński. – Ponieważ tych budynków jest sporo, zastanawiamy się również nad żłobkiem i przedszkolem. Akurat w Kazimierzu Górniczym przedszkole znajduje się w budynkach spółdzielczych. Mamy nadzieję, że również inne elementy, które będą atrakcją historyczną, również uda się zachować i pokazywać mieszkańcom. Myślę, że to może być naprawdę atrakcyjne miejsce również z działalnością gastronomiczną i rozrywkową. Nie chciałbym, żeby to było takie typowe muzeum, które odwiedza się raz w życiu. Chciałbym, żeby to miejsce miało oczywiście rolę muzeum, ale żeby było związane z centrum kultury, rozrywki i rekreacji. Pewno jakieś części chcielibyśmy też zachować dla działalności gospodarczej – opowiada prezydent Sosnowca.

                                                                                        Łukasz Krawiec
Przewodniczący Rady Dzielnicy
Kazimierz Górniczy

20161007_120924

20160720_123607

Komentarze

O Autorze

Zobacz także: