Info-notka_grid

Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu zaprasza na wystawę fotografii Arkadiusza Goli – członka Związku Polskich Artystów Fotografików, fotoreportera Dziennika Zachodniego, obecnie doktoranta w instytucie Fotografii Twórczej Uniwersytetu Śląskiego w Opavie. Jego prace przezentowane były w najważniejszych polskich wydawnictwach fotograficznych, galeriach i muzeach. Jest laureatem licznych konkursów, a także autorem indywidualnych wystaw tematycznych.

lr_IGP1998-01

Wystawa dotyczy ostatniej działającej (do 2015 roku) w Sosnowcu Kopalni Węgla Kamiennego „Kazimierz – Juliusz”. Główna część ekspozycji, oprócz części historycznej prezentującej eksponaty ze zbiorów Muzeum dotyczące górnictwa, zaprezentuje fotografie Arkadiusza Goli, który przez ostatnie kilka lat miał możliwość rejestrowania codziennej pracy górników i ich życia. Intrygujący tytuł wystawy „Ogrodowa 1” odnosi się wprost do adresu kopalni. Dzięki wrażliwości autora i jego doskonałemu warsztatowi powstały prace, które w znakomity sposób opisują życie, ciężką górniczą pracę, a także trudne momenty związane z  likwidacją kopalni. Nie jest to jednak przytłaczjący obraz końca, ale opowieść o życiu i przywiązaniu ludzi do swojej pracy, swojego zakładu, swojego miejsca na ziemi. Autor dzięki długotrwałemu projektowi miał możliwość bliższego poznania górników i rozmawiania z nimi na różne tematy, stąd fotografie przygotowane na wystawę, zostaną wzbogacone o krótkie, urzekające w prostocie teksty ich wspomnień.

lr_IGP2000-01Wystawie będzie towarzyszył album „Ogrodowa 1”, zawierający 80 fotografii przeplatanych cytatami wspomnień samych pracowników kopalni. To wszystko w twardej oprawie, na 148 stronach formatu 284 x 237 mm. Nakład publikacji to 500 szt. Wprowadzeniem do albumu będzie m. in. tekst napisany przez Marka Twaroga, jurora konkursu Grand Press i redaktora naczelnego Dziennika Zachodniego.

Wernisaż odbędzie się 8 września o godzinie 18.00 w Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu przy ulicy Chemicznej 12  i potrwa do 16 października. Tam również można będzie nabyć publikację towarzyszącą wystawie.

Wstęp na wystawę po 8 września – płatny z wyjątkiem sobót: bilet normalny 7 zł, ulgowy 4 zł. Ekspozycję będzie można oglądać: wtorek-sobota 10:00-17:00, niedziela 12:00-17:00.

Tekst : Paweł Więcławek, Zdjęcia : Arkadiusz Gola/PAŁAC SCHOENA-MUZEUM W SOSNOWCU

Info-notka

Komentarze

O Autorze

Zobacz także: