22020_468000533367241_7753337654859597580_nZ trudem przychodzi mi napisanie tego co muszę Państwu przekazać. Z uzyskanych przeze mnie informacji wynika, że Spółka Restrukturyzacji Kopalń sprzedała w wyniku przetargu jedyny grunt na Osiedlu Broniewskiego w Kazimierzu Górniczym, który mógłby stać się gruntem miejskim. Chodzi o działkę nr 1451 o której było głośno w zeszłym roku gdy powstał na niej plac zabaw ze środków własnych mieszkańców. Jednym z priorytetów grupy inicjatywnej, a teraz już Rady Dzielnicy Kazimierz Górniczy jest zadbanie o Osiedle Broniewskiego. Gdy po latach niepowodzeń i prób zrewitalizowania zniszczonego placu zabaw rodzice dzieci zamieszkałych przy ul. Broniewskiego wzięli sprawy w swoje ręce, pomagaliśmy jak mogliśmy. Czy to w sprawach błahych jak piasek do piaskownicy, czy to w sprawach trudniejszych – jak rozmowy ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń. W sierpniu zeszłego roku wraz z Grzegorzem Melerem, Maciejem Borkowskim, Grzegorzem Onyszko i Dariuszem Jurkiem udaliśmy się na rozmowy z Prezesem SRK i jednym z punktów rozmowy był temat ulicy Broniewskiego. Zaproponowaliśmy by SRK ogrodziła teren i ‘zalegalizowała’ plac zabaw. SRK zaproponowała lepsze rozwiązanie – ZAMIANĘ gruntów z miastem Sosnowiec. Dzięki temu rozwiązaniu mieszkańcy mieliby możliwość udziału w Budżecie Obywatelskim, a miasto miałoby możliwość inwestowania w to Osiedle. Wbrew temu co twierdzi SRK wielokrotnie podkreślaliśmy jak ważny jest to teren z punktu widzenia społeczności lokalnej. Temat ponownie był omawiany na Zespole ds. rewitalizacji dzielnicy Kazimierz Górniczy przy udziale m.in. przedstawicieli Spółki Restrukturyzacji Kopalń i Prezydenta Arkadiusza Chęcińskiego. Przez kolejne miesiące przy każdej możliwej okazji temat zamiany gruntów był przeze mnie „sprawdzany”. Przez te miesiące otrzymywałem informacje, że procedury „trwają” i że wspomniana działka JEST NA LIŚCIE działek do wymiany pomiędzy Miastem Sosnowiec, a Spółką Restrukturyzacji Kopalń. Około trzy tygodnie temu otrzymałem informację z Urzędu Miasta Sosnowca, że SRK przeciąga wymianę tej działki i zostało ponowione pismo Urzędu w tej sprawie.

Jak wspomniałem Osiedle Broniewskiego jest dla Rady Dzielnicy Kazimierz Górniczy jednym z priorytetów, dlatego postanowiłem sprawdzić jaka jest wersja drugiej strony – czyli Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Na odpowiedź czekałem bardzo długo i otrzymałem ją dopiero wczoraj. Z informacji przekazanych mi przez Rzecznika Prasowego SRK wynika, że spółka nie mogąc nawiązać porozumienia z miastem Sosnowiec (SRK chciało zamiany gruntów, a miasto chciało uzyskać darowiznę) przeznaczyła wspomnianą działkę na sprzedaż. Został ogłoszony przetarg w wyniku którego za kwotę 225tys złotych działka znalazła swojego nabywcę. Nie chcę przesądzać kto bardziej zawinił ponieważ sprawa jest bardzo skomplikowana. Teraz należy się zastanowić jak wyjść z tego problemu. Na podstawie art. 109 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2015 r. poz. 1774, z późn. zm.) Prezydent Miasta Sosnowca Arkadiusz Chęciński w imieniu gminy ma prawo pierwokupu z którego może skorzystać mniej więcej do połowy kwietnia. Jeśli Prezydent nie skorzysta z prawa do pierwokupu to działka niestety ostatecznie przejdzie na własność prywatnego inwestora.

Drodzy Państwo, Spółka Restrukturyzacji Kopalń jest spółką Skarbu Państwa. Czy to jest normalne, że grunty i majątek uzyskany w wyniku likwidacji NASZYCH KOPALŃ budowanych przez naszych ojców, dziadków, pradziadków musimy ponownie odkupywać od Spółki Skarbu Państwa? Przypomnijcie sobie Państwo kto budował Kopalnię i Osiedla wokół KWK Kazimierz-Juliusz.

Wielokrotnie w różnych rozmowach z Parlamentarzystami zwracałem uwagę na problem z SRK bo moim zdaniem NIE POWINNO to tak funkcjonować. Ponawiam apel – drodzy Parlamentarzyści w imieniu i dla dobra mieszkańców Kazimierza Górniczego proszę o podjęcie tematu zasad funkcjonowania Spółki Restrukturyzacji Kopalń by ta mogła zgodnie z prawem przekazywać grunty w których weszła posiadanie, a istotnych z punktu widzenia społeczności lokalnej NIEODPŁATNIE na rzecz gmin czy organizacji pozarządowych. Również apeluję do władz lokalnych o pomoc w rozwiązaniu problemu dla dobra mieszkańców Osiedla Broniewskiego w Kazimierzu Górniczym.

Łukasz Krawiec – Przewodniczący Rady Dzielnicy Kazimierz Górniczy

http://kazimierz-gorniczy.pl/2015/08/06/594/
http://kazimierz-gorniczy.pl/2015/08/22/z-srk-o-kazimierzu/
http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/4653184,sosnowiec-mamy-powiedzialy-dosc-same-kupily-plac-zabaw-dla-swoich-dzieci-zdjecia,2,id,t,sa.html

screencapture-mail-google-com-mail-u-0-1458886295402

Komentarze

O Autorze

Zobacz także: