2015-11-18 16.49.41-1

Prezydent miasta Sosnowca w Kazimierzu Górniczym.

Upłynęło bardzo dużo wody w Bobrku od czasu kiedy Prezydent naszego miasta zjawił się w Kazimierzu Górniczym. Nie ma się co dziwić. Mieszkańcy naszej dzielnicy są świadomi wieloletnich zaniedbań władz Sosnowca, mają skonkretyzowane wymagania i potrafią porównać sytuację Kazimierza, innych dzielnic Sosnowca czy Dąbrowy Górniczej. Poprzedni Prezydent omijał Kazimierz Górniczy szerokim łukiem. Tylko starsi mieszkańcy pamiętają jego ostatnią wizytę. Nie skończyła się ona zbyt dobrze. Po niej ówczesny Prezydent jakby wymazał ze swojej świadomości istnienie Kazimierza Górniczego w granicach miasta, a Radny z naszej dzielnicy jakby stał się w tej sytuacji ‘bezRadnym’… Ponadto nie istniał dla niego temat powstania Rady Dzielnicy, o czym świadczy brak odpowiedzi na moje maile z zeszłego roku.

Każdy wie, że wszelkie inwestycje omijały nasze tereny, przez co osiedla, drogi, chodniki czy kanalizacja znajdują się w opłakanym stanie. Tym bardziej należy pogratulować aktualnemu Prezydentowi Sosnowca. Podjął bowiem trudne tematy i wykazał postawę, której brakowało poprzednim włodarzom miasta. Mamy nadzieję, że stanowisko władz nie ulegnie zmianie, a obietnice doczekają się realizacji. Jako społecznicy i być może członkowie powstającej Rady Dzielnicy z pewnością będziemy surowym recenzentem działań. W razie potrzeby głośno wyrazimy również wątpliwości.

Sprzedaż mieszkań

Po likwidacji Kopalni Kazimierz-Juliusz i problemach ze sprzedażą mieszkań niepokój mieszkańców urósł do niebywałych rozmiarów. W związku z tym temat mieszkań w naturalny sposób stał się myślą przewodnią spotkania. Zygmunt Witkowski, Radny z Niwki (emerytowany górnik Kopalni Niwka-Modrzejów) od lat zajmuje się tematem sprzedaży mieszkań zakładowych i zna wszelkie procedury. W naszym imieniu podjął się monitorowania ich sprzedaży. Ze strony Kopalni Kazimierz-Juliusz do przekazania aktualnych informacji oddelegowano z kolei Pana inż. Pawła Drozdowskiego.

Poznaliśmy harmonogram obowiązujący na najbliższe miesiące, ale sądząc po reakcji zgromadzonych to za mało.  Chcemy konkretów. Co z mieszkaniami nie wymienionymi w harmonogramie? Jako grupa inicjatywna powołania Rady Dzielnicy i jako mieszkańcy bezpośrednio zainteresowani tematem będziemy tę sprawę monitorować na bieżąco. Chodzi przecież także o nasze mieszkania! Wszelkie uzyskane informacje opublikujemy na stronie Kazimierz-Górniczy.pl i umieścimy na tablicy ogłoszeniowej zlokalizowanej na parkingu przed MDK Kazimierz.

Z informacji uzyskanych w dniu zebrania z Prezydentem wynika, że w ciągu najbliższego roku wszelkie sprawy gruntowe zostaną rozwiązane. Mieszkańcy nie chcą utrzymywać dróg i infrastruktury (również kanalizacyjnej), dlatego zostaną one wydzielone z działek, na których leżą bloki. Tym samym mogą być spokojni o koszt utrzymania mieszkań. Ze względu na obowiązujące procedury wszystko wymaga czasu. Pocieszające jest jednak to, że w ciągu najbliższych 2 lat wszystkie mieszkania zakładowe powinny być skierowane do wykupu (tak twierdzi SRK i przedstawiciele KWK KJ). Zdaniem Pana Zygmunta Witkowskiego dotrzymanie takich terminów sprawi, że sprzedaż mieszkań, w porównaniu z innymi zakładami, przebiegnie ekspresowo. Zaznaczył on bowiem, że po ponad 15 latach od likwidacji KWK Niwka-Modrzejów nie wszyscy mieszkańcy jego doczekali się jeszcze możliwości wykupu swoich mieszkań.

2015-11-25 19.37.48-1

2015-11-25 19.37.58-1

Co jeśli ktoś nie wykupi swojego mieszkania?

Najemcy nadal pozostaną najemcami. Niesprzedane mieszkania przejdą w posiadanie SRK i to właśnie ta spółka stanie się częścią powstających wspólnot mieszkaniowych. Jest również możliwość, że te mieszkania przejmie gmina i członkiem wspólnot mieszkaniowych stanie się gminny MZZL. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Moim zdaniem największym minusem przejęcia naszych zasobów mieszkaniowych przez MZZL będzie fakt, że ci którzy nie zdecydują się od razu na kupno mieszkania stracą wszelkie bonifikaty (3% za każdy rok zamieszkania w zasobach KWK KJ, lub 6% za każdy rok pracy w górnictwie). Z kolei na plus przemawia to, że z pewnością modernizacja bloków będzie łatwiejsza.

Komunikacja autobusowa

Sprawa przedłużenia przyśpieszonej linii niestety się przedłuża, ale wszystko wskazuje na to, że zakończy się ona pozytywnie dla mieszkańców dzielnic Kazimierz i Ostrowy. Z kolei Pani Leokadia Bigaj (członek grupy inicjatywnej powołania Rady Dzielnicy KG) od jakiegoś czasu monitoruje temat tzw. autobusu widmo. Chodzi o linię nr 49, jaka przejeżdża przez Kazimierz Górniczy, ale niestety nie zatrzymuje się na przystankach należących do Sosnowca. Prezydent Arkadiusz Chęciński zobowiązał się, że miasto Sosnowiec przeznaczy środki na obsługę tej linii i będzie ona obsługiwała dwa przystanki w granicach Sosnowca. Obecnie Prezydent Chęciński prowadzi również rozmowy z dyrekcją hipermarketu Auchan, by bezpłatne autobusy tej sieci handlowej przejeżdżały przez dzielnice Juliusz i Kazimierz.

Likwidacja komisariatu

Andrzej Leszczawski (prezes Stowarzyszenia im. Bogdana Jańskiego na rzecz budowy Kościoła p.w. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Kazimierzu Górniczym), który bardzo aktywne wraz z Proboszczem Dariuszem Kujawą walczył kilka lat temu przeciw likwidacji Komisariatu nr 5 zadał pytanie dotyczące reorganizacji tej placówki. Prezydent Chęciński odpowiedział, że według informacji które przekazała mu Komenda Miejska nie ma planów ograniczenia funkcjonowania komisariatu w naszej dzielnicy. Jednak według uzyskanych przez nas informacji plany reorganizacji istnieją i Pan Andrzej Leszczawski miał rację zadając pytanie ponieważ opierał się na konkretnych danych i informacjach od Policji. 30 listopada 2015 roku na Komisji Bezpieczeństwa Rady Miasta Sosnowca gościem będzie Komendant Miejski w Sosnowcu. Tym samym zainteresowani być może uzyskają konkretne informacje na temat wspomnianej reorganizacji Komisariatu nr 5. Na pewno będziemy uczestniczyć w tym posiedzeniu komisji i poinformujemy Państwa o planach dotyczących bezpieczeństwa we Wschodnich Dzielnicach Sosnowca. A gdy będzie trzeba – czynnie będziemy walczyć o bezpieczeństwo w naszych dzielnicach.

12281812_1033688313336281_1444919258_o

Bezpieczeństwo w okolicy ZSO nr 12

Inspirowani wieloma doniesieniami i prośbami rodziców dzieci uczęszczających do Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 12 zgłosiliśmy prośbę o zwiększenie bezpieczeństwa przed placówką. Jak wiadomo samochody poruszające się z kierunku Dąbrowa Górnicza nagminnie przekraczają dopuszczalną prędkość 40km/h. Prezydent poinformował nas, że ze względu na brak incydentów związanych z pieszymi, montaż progów pozostaje bez uzasadnienia. Publikujemy zdjęcia, które pozwolą Państwu ocenić czy problem przekraczania prędkości w tym miejscu jest prawdziwy, czy wyimaginowany.

Podsumowanie

Bardzo nas cieszy zmiana podejścia władz miasta do Kazimierza Górniczego. W wielu sprawach możemy się nie zgadzać i mieć odmienne zdanie, ale istnieje przestrzeń na dyskusję. Nasze argumenty nareszcie mogą zostać wysłuchane. Po wielu latach zapomnienia o Kazimierzu Górniczym to bardzo dużo. Mamy nadzieję, że ta tendencja nie ulegnie zmianie, a powstanie Rady Dzielnicy jeszcze bardziej zwróci uwagę władz na Kazimierz Górniczy.

Komentarze

O Autorze

Zobacz także: