11866443_1672478669654644_2208737009999667886_nW dniu 17 września o godzinie 16:00 odbędzie się bardzo ważne wydarzenie dla wszystkich mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego dla których ważne jest zachowanie pamięci po górnictwie węgla kamiennego w regionie. Społecznicy z Kazimierza Górniczego związani z grupą inicjatywną TAK dla Rady Dzielnicy Kazimierz Górniczy i Stowarzyszeniem Rozwoju Kazimierza Górniczego wspomagani przez Stowarzyszenie Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego organizują konferencję na temat zagospodarowania terenów po likwidowanej Kopalni Kazimierz-Juliusz.

Rangi wydarzeniu dodaje fakt, że władze Sosnowca postanowiły dołączyć się do konferencji i zorganizować na niej wyjazdowe posiedzenie Komisji Rozwoju i Ochrony Środowiska do której należy aż 24 Radnych Rady Miasta Sosnowca, oraz Zespołu ds. Rewitalizacji Dzielnicy Kazimierz Górniczy.

Dla mieszkańców Kazimierza Górniczego Kopalnia nie była tylko zakładem pracy, to matka-żywicielka tej części Sosnowca. Gdyby nie Kopalnia to ta część Sosnowca nie rozwinęłaby się w takim stopniu. Kopalni Kazimierz-Juliusz mieszkańcy zawdzięczają wiele, bo to dzięki niej powstał piękny park z mini zoo, MDK Kazimierz, ośrodek zdrowia, szkoły, przedszkola i osiedla.

Gdy wyjechała ostatnia tona z Kazimierza Juliusza mieszkańcy uświadomili sobie, że wkrótce po Kopalni może nic nie zostać i zostanie potraktowana tak, jak inne obiekty poprzemysłowe w Sosnowcu. Społecznicy podjęli decyzję, że muszą coś zrobić by ratować górniczą tożsamość regionu i dać Kopalni drugie życie na wzór np. Skansenu Luiza, Szybu Bończyk, Szybu Wilson, czy nawet na wzór Kopalni Guido.

Lista zaproszonych prelegentów wygląda bardzo obiecująco i nie jest przypadkowa. Wystąpią tacy specjaliści jak Edward Wieczorek (Kierownik Pracowni PTTK w Katowicach, doradca Śląskiej Organizacji Turystycznej), Adam Hajduga (Kierownik referatu promocji dziedzictwa kulturowego Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego), Arkadiusz Rybak (Dyrektor Muzeum Miejskie „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej), Zbigniew Lorek (Honorowy Prezes Muzeum Energetyki), Dariusz Walerjański (Główny Specjalista ds. dziedzictwa Międzynarodowego Centrum Dokumentacji i Badań nad Dziedzictwem Przemysłowym dla Turystyki. Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu), czy Zygmunt Woźniczka (Historyk. Zakład Teorii i Historii Kultury Uniwersytetu Śląskiego).

Organizatorzy mają nadzieję, że przedstawione argumenty połączone z dyskusją sprawią, że władze Miasta wyjdą z niej przekonane co do konieczności zagospodarowania terenów po likwidowanej Kopalni Kazimierz – Juliusz, zachowania jak największej liczby budynków, oraz stworzenia Muzeum Górnictwa Zagłębia Dąbrowskiego.

Łukasz Krawiec
TAK dla Rady Dzielnicy Kazimierz Górniczy
Stowarzyszenie Rozwoju Kazimierza Górniczego

 

Lista prelegentów :

 1. Edward Wieczorek – Kierownik Pracowni PTTK w Katowicach, doradca Śląskiej Organizacji Turystycznej
  Temat wystąpienia : „Zabytki techniki górniczej jako produkt turystyczny na przykładzie Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i doświadczeń krajów ościennych”.
 2. Adam Hajduga – Kierownik referatu promocji dziedzictwa kulturowego Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego
  Temat wystąpienia : „Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego jako forma upowszechniania dziedzictwa industrialnego”
 3. Arkadiusz RybakDyrektor Muzeum Miejskie „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej
  Temat wystąpienia : „Turystyczne wykorzystanie podziemnej infrastruktury górniczej w Zagłębiu Dąbrowskim”
 4. Zbigniew Lorek – Honorowy Prezes Muzeum Energetyki
  Temat wystąpienia : „Tworzenie Stowarzyszenia i związane z tym trudności – doświadczenia twórców Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych”
 5. Dariusz Walerjański – Główny Specjalista ds. dziedzictwa Międzynarodowego Centrum Dokumentacji i Badań nad Dziedzictwem Przemysłowym dla Turystyki. Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu
  Temat wystąpienia : „Każdy koniec jest początkiem nowego… Dobre praktyki w ochronie dziedzictwa górniczego”
 6. Zygmunt Woźniczka – Historyk. Zakład Teorii i Historii Kultury Uniwersytetu Śląskiego.

Temat wystąpienia : „Potrzeba ratowania zabytków miejscowych jako ważny element budowania tożsamości lokalnej.”

 

Zarys konferencji :

 1. Otwarcie konferencji
 2. Przemówienia sygnatariuszy list dotyczącego zagospodarowania terenów po KWK Kazimierz-Juliusz : Łukasz Krawiec, Dariusz Jurek, Grzegorz Meler.
 3. Przemówienie Prezydenta Miasta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego.
 4. Wystąpienia prelegentów.
 5. Dyskusja
 6. Podsumowanie konferencji.

 

Lista zaproszonych gości :

 • Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa.
 • Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński
 • Radni Rady Miasta Sosnowca
 • Posłowie i Senatorowie.
 • Rady Dzielnic.
 • Przedstawiciele KWK Kazimierz-Juliusz oraz Spółki Restrukturyzacji Kopalń.
 • Przedstawiciele lokalni – Dyrektorzy Szkół, Proboszczowie, Policja.

Komentarze

O Autorze

Zobacz także: